חיפוי שיש

      אין תגובות על חיפוי שיש

חיפוי שיש היא לא אופציה כל כך טריוויאלית בענף הבניין. הרבה לפני שעושים שימוש בשיש, הסטנדרט בתחום חיפוי הפנים מדבר דווקא על חיפויי קרמיקה. התחום שבו חיפוי שיש הופך להיות טבעי ושכיח יותר הוא דווקא התחום של חיפויי חוץ, קרי חיפוי קירות החוץ של מבנים ובניינים. יחד עם זאת, מאחר וקירות החוץ כפופות לחוקי העזר העירוניים ולהיתרי הבנייה שניתנו לפרויקט, חשוב לבחור את החיפוי בליווי גורם מקצועי שיבטיח כי הכל עומד בדרישות החוק ובעקרונות ההנדסיים של בניית חיפוי חוץ.

כיצד מבוצע חיפוי קירות חוץ באמצעות שיש?

חיפוי שיש לקירות חוץ מבוצע באמצעות הצמדת אריחי שיש אל הקיר החיצוני של המבנה. הצמדת האריחים מתבססת על מריחת חומר מחבר העשוי מתערובת שעשויה להכיל מלט, דבק שיש וחומרי איטום למיניהם. לאחר מריחת החומר, מוצמד אריח השיש ומקובע באמצעות תופסנים ייעודיים. כיום, נהוג במקרים רבים לחזק את אריחי השיש למקומם גם באמצעות הברגת ברגי מתכת ארוכים שמקבעים את האריחים למקומם ומונעים לאורך זמן את הסכנה מניתוקם ממקומם וצניחתם אל הקרקע. בכל מבנה בו מותקן חיפוי שיש מגיע בסופו של דבר השלב בו עלולים אריחים בודדים להתנתק ממקומם ולצנוח אל הקרקע תוך שהם מסכנים את העוברים והשבים. שלב זה יכול להגיע אחרי 20,30 או 40 שנה שהמבנה עומד על תילו, אך הוא בסופו של דבר מגיע. במקרה כזה, הטיפול בבעיה מתבסס בדיוק על אותה טכניקה וחייבת להתבצע בלווי מפקח בניה המתמחה בתחום החיזוק שיש כמו קבוצת אגס פיקוח בניה המתמחה במתן פתרונות הנדסיים לעבודות  חיזוק אריחים, קרי מעבר על כל אריח ואריח והברגת ברגי מתכת לעיגון האריחים למקומם. על כן, במקרים רבים נהוג כיום לבצע את הפרוצדורה הזאת כבר בשלב הבנייה, בכפוף כמובן לשיקולי עלות תועלת, אסתטיקה ועוד.

בחירת שיש

אבני השיש המשמשות לחיפוי חוץ של מבנים הן כמובן שונות לחלוטין מאבני השיש משמשות לחיפוי פנים או למשטחי עבודה במטבח. בנוסף לכך, בחיפוי חוץ קיים חופש מאוד מאוד מצומצם לגבי העיצוב, הגוון והטקסטורה של השיש אותו ניתן ליישם, שכן לחזות הבניין ישנה השפעה על המרחב העירוני הפתוח ולכן חזות זו כפופה לחוקי העזר העירוניים ולהיתרים הניתנים למבנה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

המשמעות היא שבבחירת חיפוי שיש לקירות חוץ, חשוב לבצע את הבחירה בליווי אדריכל מקצועי שבוחן את חוקי העזר המקומיים ואת היתרי הבנייה שניתנו לפרויקט, על מנת להבטיח שהשיש הנבחר אינו חורג מהמגבלות הרלוונטיות בהיבט זה. מידת החופש הניתנת לפרויקט מסוים בקביעת חיפוי שיש חיצוני תלויה גם באופי הפרויקט עצמו. כאשר מדובר על פרויקט הכולל כמה וכמה בניינים באזור מסוים, ישנו חופש רב יותר שכן ניתן עדיין לשמור על אחידות בין הבניינים גם אם הטקסטורה שונה מזו של הבניינים מסביב. כאשר מדובר בשיפוץ בניין קיים, כמעט ולא קיים חופש והחיפוי חייב להיות זהה לחיפוי של הבניינים מסביב.

 

מרחבי הרשת
יורם קראוס  מטפס הרים
יורם קראוס – twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *