אבן כורכר

אבן כורכר

אבן כורכר היא סוג של אבן חול נקבובית ולכן קל מאוד לעבד אותה. היא נוצרת על ידי תהליך התגבשותי בשילוב של לחות ומלח. אבני הכורכר נמצאות לאורכם של החופים כמו סוג של רכס ולכן היא מאוד פופולארית ולא יקרה בארץ. אבן כורכר נוצר מהתאבנות חולות, דהיינו וגרגירי קוורץ.

כאשר האבן באה במגע עם הגלים נוצרים עליה כל מיני סוגים של מרקמים וצורות. היא מתאימה בעיקר לחיפויים ולא למטרות ריצוף שכן היא סופחת כתמים. היא מאופיינת ברמת ספיגה ודחיסות גבוהה. יש לה מראה טבעי ומיוחד וגם ניתן לשלב בה חריטות ושלל עיצובים בשל היותה גמישה יחסית. יחד עם זאת קיימת האפשרות ליצור באמצעותה כל מיני סוגים של קישוטים ותבליטים, תוך כדי תהליכי בנייה. מכיון ומדובר באבן טבעית ולא סינתטית, במגע עם לחות היא עלולה לשנות את הצבע שלה.

סוגי אבן כורכר

על הצורה וצבעה של האבן משפיעה מיקום הגאוגרפי ממנו היא מגיעה. תנאי לחות ומינרלים באדמה משפיעים על גוון של אבני הכורכר. בישראל האבן נחצבת באזור מישור החוף והיבוא ממצרים וממלטה.

שימושים באבן כורכר 

אבן כורכר משמש כאבן בניין במדינות באגן הים התיכון ובישראל מתקופה רומית ביזנטית, למשל מבנים שונים בקיסריה או מבנים ברובע העתיק של העיר אלגרו בסרדיניה. בתקופה אחרונה חיפוי האבן נהיה מאוד פופולרי והשימוש באבן כורכר לחיפוי בתים מאוד נפוץ. אבן הכורכר מתאימה לחיפוי אבנים פנימי או חיצוני של שלל מבנים. היא מצויינת לתהליכי עיצוב והום סטיילינג, כך שניתן לשלבה בחדרי אמבטיה, מקלחות, כבניית מדרגות, ספי חלונות, גדרות ועוד. בנוסף עושים בה שימוש גם לחיפוי מבנים תעשייתיים או מבנים של מגורים. המראה שלה הוא מראה אותנטי – קלאסי והיא מאוד פופולארית לחיפוי קירות חיצוני בכניסות של בתים, חנויות, גלריות, בתי קפה ומסעדות. קל לפסל איתה וליצור באמצעותה שלל אלמנטים עיצוביים בדלתות או חלונות.

אבני בר – בחירות אבני חיפוי לבית ולבניין