אבן חלילה

אבן חלילה

מקור השם של אבן חלילה מגיע מהמילה הערבית חליל. המרקם שלה הוא מרקם נקבובי לאבן גוונים שונים ביניהם צהוב, שמנת, לבן, חום או חרדל. אבן חלילה מתאימה למשטחי ריצוף, לאמבטיות, לחדרי אמבטיות ולחיפויי קירות. בתכונותיה היא דומה לתכונות של אבן גיר. חוצבים את האבן באזור הר חברון והיא נחשבת לחזקה, עמידה ובעלת רמת גימור מדהימה היוצרת באזורים בהם משלבים אותה מראה אותנטי ומיושן.

לבתים בעלי מראה עיצובי חדשני ומודרני עושים בה שימוש ניכר והיא נחשבת מאוד פופלארית עבור ריצוף או לחיפוי מדרגות. יחד עם זאת, חשוב לקחת בחשבון את הנושא הכלכלי, זאת משום שהיא נחשבת ליקרה בהשוואה לסוגי חיפויים וריצופים אחרים הקיימים בשוק. יש כל מיני סוגים של אבני חלילה למשל חלילה קי-קי המשלבת גם נקודות זעירות המאופיינת במראה נקי ואלגנטי. אבן החלילה מתאימה לריצוף פנים במבנים פרטיים, מדרגות פנים או חוץ, משטחי מטבחים וחללי אמבטיה.

סוגי אבן חלילה ושימושים שונים:

  • אבן חלילה רגילה – נחצבת בישראל ומתאימה לריצוף של הבית כמו מטבחים וחדרי אמבטיה או לבניית משטחי עבודה איכותיים. יש לה צבעים של לבן וצהוב ולפעמים יש לה גם גווני השמנת.
  • אבן חלילה מסוג KK – מגיעה בגווני חום, קרם ואפור. היא יקרה יחסית, אבל נותנת התחושה היוקרתית ומאוד ונחשבת פופולרית אבל מעצבי בית. סוג הזה מתאים לחיפוי פנימי של ביתים ומטבחים, למדרגות, חיפויי חוץ ועבודות ריצוף שונות.
  • אבן חלילה RD – חמימה יותר בצבעיה מהסוגים האחרים ומתאימה למטבחים וחדרי אמבטיות.

איך לתחזק?

בכדי שהאבן תישמר לאורך שנים, יש לנקותה עם מים פושרים עם מטלית ולעשות שימוש בסילר.
יש להימנע משימוש באקונומיקה וחומרי ניקוי המקוטלגים כמסירי שומנים. הניקוי של אבן חלילה חייב להיות באמצעות מים פושרים וחומרים מיוחדים. את האבן  המחיר של האבן משתנה בהתאם לגודל האבן ורמת המיון שלה. חלילה מסוג KK מאופיינת ברמת הגימור הגבוהה ביותר, היא מגיעה בצבעים שמנתיים עם מרקם עדין נקודות. רמת הספיגה שלה גבוהה במיוחד והיא בעלת רמת קשיחות בינונית.

אבני בר – בחירות אבני חיפוי לבית ולבניין