חיפויים בחדרי הבית

אבן גיר

מקורה של אבן גיר הינו במשקעים והיא מורכבת מהמינרל סידן פחמתי. רבים נוטים להתבלבל בין אצבע הגיר בה היו ועדיין עושים שימוש בלוחות במוסדות לימודיים. אך אין קשר בינה לבין אבן גיר אמיתית.

איך אבן גיר נוצרת?

אבני הגיר נוצרות באדמת הטבע במשך אלפי שנים כתוצאה מתהליכי לחיצה. האבן מורכבת מהמינרל קלציט (סידן פחמתי). המקור של סידן פחמתי הוא בגדול בעלי חיים ימיים. סלעי גיר מרכיבים בערך 10% מסך כל סלעי המשקע בעולם. אבן הגיר מגיעה בדרגות צפיפות שונות ובמגוון של צבעים שונים, אבל בצורתה הטהורה אבן גיר היא בצבע לבן. היא נחשבת לאבן נושמת ולכן מקבל את נזקי הטבע ולא מתנגדת להם, מה שגורם לה לשינויים בצבע ובצורה. בכדי לעשות בה שימוש בתעשייה ובבנייה מערבבים את אבן הגיר עם מלט ופולימרים שונים. כך היא מקבלת יציבות וחוזק, לכן מתאימה לשימוש למטרות חיפויי בבנייה ציבורית ופרטית. ניתן בעזרתה לעצב כל מיני סוגים של אלמנטים מורכבים החיסרון שלה הוא בכך שהיא עלולה להיאכל על ידי חומרים חומציים. אך היום יש אמצעים טכנולוגיים המסייעים להתגבר על חיסרון זה.

אבן גיר ורודה

אבן גיר ורודה מאסיזי משמשת כסמל למבני הפרנציסקנים והיא נחצבת בהר מונטה סובסיו. צבע האבנים נע מלבן-אפרפר עד לוורוד עמוק. לאבן הזאת יש שימוש רב בבניית הבתים בערים: אסיזי וספלו באיטליה וזה מקור פרנסה מאוד חשוב לאזורים האלה.

איפו ניתן להשתמש באבן הזאת?

את אבן הגיר ניתן לקבל במראה הטבעי שלה או במשטחים מעובדים. היא פופולרית במיוחד באדריכלות ובהנדסאות, ומבנים ידועים רבים, בעיקר בצפון אמריקה ובאירופה נבנו מחומר זה, כי הוא עמיד למדי לפגעי מזג האוויר והשנים. אבל זה לא פרקטי לבנות ממנה מבנים גבוהים כי היא אבל מאוד כבדה. בשל היותה בעלת תכונות בידוד גבוהות, החלו לעשות בה שימוש בשנים האחרונות כתוצאה מעלייה ניכרת בתהליכי בנייה ירוקים שמטרתם לחסוך באנרגיה. נהוג לעשות בה שימוש למטרות חיפוי, בנייה או ריצוף. בנוסף, יש העושים שימוש באבן הגיר בתוך פסיפסים היוצרת מרקמים וגוונם מיוחדים.

אבני בר – בחירות אבני חיפוי לבית ולבניין